Meteostanice

Každému se již stalo, že vyšel z domu a nebyl vhodně oblečený do počasí, které zrovna venku panovalo. Buď byl oblečený moc, nebo naopak málo, a když byl oblečený tak akorát, tak mu chyběl deštník a zmoknul. Naštěstí dnes už si domů můžeme pořídit pomocníka, který nám okamžitě řekne vše, co potřebujeme vědět.
blesk nad lesem.jpg
Moderní meteostanice dělíme na digitální a analogové. U analogových najdeme kombinaci mechanického teploměru, vlhkoměru, a barometru. S nadsázkou je to stejné, jako když si v dnešní době místo CD pustíte starou vinylovou (gramofonovou) desku. Tyto přístroje si vždy najdou své zastánce, jak se říká, klasika je věčná.
Zastavme se ale u meteostanic digitálních, kterých je na trhu opravdu nepřeberné množství a tak se zákazník může snadno při výběru ztratit. Nejdřív je nutné zvážit, co vlastně od tohoto pomocníka očekávám. Většina z nás bude chtít domácí meteostanici, kterou si buď pověsí na zeď, nebo postaví na komodu a každý den jen pohledem zjistí, jaké počasí (zda jasno, polojasno, zataženo, nebo déšť), ten den má být, jaká je teplota a jaký je tlak. Některé typy tyto všechny hodnoty sledují nejen pro venkovní prostředí, ale zároveň i pro vnitřní prostředí (třeba byt), kde je umístěna.
Náročnější zákazník již bude požadovat, aby nejen měl hodnoty aktuální, ale zároveň aby meteostanice ukazovala i vývoj jednotlivých hodnot, a to za uplynulých 12 nebo 24 hodin. Zobrazení jsou různá, různými sloupcovými grafy, nebo jen šipkou, která ukazuje, zda dochází k poklesu, nebo nárůstu dané hodnoty.
Pokud chceme vědět ještě víc, sáhneme třeba po poloprofesionálních meteostanicích, které vám navíc zobrazí, kdy vychází, nebo zapadá slunce, jaká je zrovna měsíční fáze, dokáží předpovědět vývoj počasí a to až na týden dopředu.
slunce za stromem.jpg
Pro nejnáročnější zákazníky existují přístroje, které navíc měří i rychlost a směr větru, dešťové srážky. Samozřejmostí je ukládání takových dat do paměti přístroje a zároveň možnost propojení s počítačem a všechna data stahovat a dále s nimi pracovat. Samozřejmostí jsou různé funkce, jako nastavení alarmů, když nějaká hodnot překročí vámi zvolenou mez. Úplnou špičkou pak je sledování UV záření, nebo solární radiace.
Koho nezajímají čísla, ani digitální přístroje, ani stará analogová klasika, je tu možnost koupit si domeček, ve kterém je panenka a panáček, a podle předpovědi počasí jeden z nich vyjde před dům. Na domečku najdete teploměr, předpověď pracuje na bázi barometru. Vše je ručně malované, postavičky jsou soustružené.
Tak ať všem vychází před dům jen panenka, což je příslib jasného a suchého počasí.