Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr je úvěr, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Většinou se využívá na nákup nemovitosti, jsou však i úvěry, které berou nemovitost jako záruku za neúčelovou půjčku – takzvanou americkou hypotéku.
svazek bankovek
Hypoteční úvěr na pořízení nemovitosti
Hypotéční úvěr na pořízení nemovitosti je základním úvěrem, který je poskytovaný nejčastěji. V současné době je potřeba mít našetřeno 10 – 20% ceny nemovitosti, abyste dosáhli na hypoteční úvěr. Kvůli tomuto zařízení nedosáhne na hypoteční úvěr spousta rodin, které dříve na hypotéku dosáhli. 10% z běžné nemovitosti v dnešní době je 200 000 -300 000, což není pro mladé zrovna málo. Úroky u klasického hypotečního úvěru se neustále pohybují, začínají kolem 2,5%. Při tomto typu úvěru ručíte zakupovanou či stavěnou nemovitostí. Ručit však můžete i jinou nemovitostí – zvýší se tak cena ručení a tím pádem není nutné mít do začátku našetřeno tolik.
mince a dům
Americká hypotéka
Jedná se o druhý typ hypotéky, která je určena pro ty, co potřebují peníze na něco jiného než je dům a zároveň mají nemovitost, kterou mohou ručit. Americká hypotéka je určena pro ty, co potřebují peníze a neumí prokázat jejich použití, nebo je potřebují na něco, na co by klasickou hypotéku nedostali. Tento typ hypotéky má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že bance nemusíte oznamovat, na co peníze potřebujete, má nižší úrokovou sazbu než při spotřebitelském úvěru. Měsíční splátky si přizpůsobíte sobě, hypotéku můžete splácet až 20 let. U nebankovní americké hypotéky navíc můžete splatit peníze bez sankce i dříve. Nevýhody spočívají především v tom, že sazby u těchto typů úvěru jsou vyšší než u účelové hypotéky, často jsou nastaveny maximální částky, bez ohledu na hodnotu zastavené nemovitosti a v případě splácení přijdete o zastavenou nemovitost (tak je tomu i u účelové hypotéky).