Jak pečovat o vodu v bazénu?

Bazény se dnes už staly součástí celé řady zahrad. Je to i díky stále větší dostupnosti či bazénovým vychytávkám, díky kterým vydrží voda křišťálově čistá po celý rok. Zatímco jsme ještě před několika lety v období největších veder zavítali k nedalekému rybníku nebo přehradě, dnes už je bohužel na řadě míst tato možnost vyloučena.

Čistá voda

Na víně je primárně degradace prostředí, ale i velké teplotní výkyvy. Díky lidskému faktoru se tak kvalita stojatých vod rapidně zhoršuje vlivem hospodářské činnosti. Ve vodě se množí bakterie – sinice, které při větší koncentrace mohou způsobovat nejrůznější alergie zvláště u citlivějších jedinců. Oproti tomu veřejná koupaliště jsou sice čistá a nepředstavují tak téměř žádné zdravotní riziko, velká kumulace lidí však nemusí svědčit každému. Je proto pochopitelné, že řada lidí dává přednost „luxusu“ v podobě vlastního koupaliště na zahradě.

Potápějící se žena

Samotná investice do koupi nestačí

Jenom koupi bazénu investice ale nekončí. Následná péče může několikanásobně převýšit koupi bazénu. Vždy však záleží, jakou měrou se chcete o bazén starat. Základ představuje bazénová chemie, která představuje jednu z nejlevnějších položek na seznamu v úpravě bazénové vody. Díky bazénové chemii totiž voda vydrží průzračně čistá po celé léto a právě již zmíněné sinice se v ní neobjeví. Jenom chemií to ale nekončí, je zapotřebí vodu průběžně čistit od větších naplavenin a spadaného listí. K tomu dobře poslouží písková filtrace, která za den dokáže vodu pročistit i několikrát. A co usazeniny na stěnách a dně bazénu? Ty spolehlivě odstraní bazénový vysavač. Můžete zvolit poloautomatickou verzi nebo tu plně automatickou. Rozhodnutí je jen na vás a vašich finančních možnostech. Je pochopitelné, že čím více do bazénové techniky investujete, o to méně bude náročná následná údržba.