Jakým způsobem se provádí sledování vozidel

Není žádných pochyb o tom, že sledování http://musicserver.cz/clanek/57405/paul-mccartney-varuje-i-budoucnost-hudby-je-v-ohrozeni-i/ automobilů s hledanou osobou je velmi vzrušující a napínavou součástí filmů. Podle toho, zda fandíme prchajícímu či pronásledovateli, doufáme, že tato metoda buď selže, nebo že bude fungovat bezchybně. Realita je však, jak už to tak bývá, zcela jiná.
moderní automobil
Nejprve si pojďme říci, co pod pojmem sledování vozidel rozumíme. Máme zde totiž několik možností. Tou první je klasická scéna, kdy hrdina pronásleduje sledované auto ve vlastním voze. A ačkoliv je toto velmi oblíbenou scénou, takovéto jednání je, alespoň v naší republice, protizákonné. Výjimku samozřejmě má policie, avšak i ta pouze v jasně daných případech.

Navíc si můžeme říci, že je to rozhodně velmi nespolehlivý způsob, jak pachatele dostat, nehledě na ohrožení ostatních účastníků silničního provozu, a to jak motorizovaných, tak i pěších. Všimli jste si také, že v těchto scénách si ani jeden z účastníků honičky nedává pozor, zda se neblíží k přechodu pro chodce? A zda silnici například někdo nepřechází? I z těchto důvodů lze říci, že celá situace bývá zobrazována značně přehnaně.

V současných především kriminálních seriálech se setkáváme se satelitním sledováním automobilů. Funguje na několika principech, podle toho, co se scénáristům hodí. Buď se přenáší přímo obraz ze satelitní kamery, nebo se v reálném čase sleduje signál vysílače, zabudovaného do auta.

Ani jedno z výše uvedeného neodpovídá realitě. Co se kamer týče, je zde skutečně pouze malá šance, že zachytí zrovna ten automobil, který hledáme. To platí, zvlášť pokud nevíme, kde ho hledat. Zapomenout nesmíme ani na fakt, že zloději mohou velmi snadno změnit barvu karoserie a často i registrační značku.
plná ulice aut
Pokud jde o sledování signálu, tak zde je to skutečně možné u moderních typů automobilů realizovat, avšak rozhodně nemá takovou přesnost, jakou nám ukazují na televizních obrazovkách. Přesto se používá při hledání odcizených vozidel, byť s ne příliš velkou mírou úspěšnosti.

Je tedy vidět, že realita není ani zdaleka tak vzrušující jako fikce. Přesto i ona má své místo a je dobré ji nezatracovat. Nikdy nevíme, kdy se nám tyto postupy mohou hodit.