Dětský účet založit nebo ne?

– Účet rodiče zakládají svým dětem většinou v případě, že potřebují oddělit svoje finance od jejich. Dítě nijak zásadně svůj vlastní účet nepotřebuje. Lépe uděláte, když mu koupíte vlastní pokladničku než ho hnát do banky vkládat a vybírat si peníze.

dítě

– Co se týče spoření a úroků, které na něj dostanete, se vůbec nevyplatí ho zakládat. Úroková sazba je sice nižší, ale maximální roční vklad musí být 20 tisíc korun. Ve finále na něm dostanete jen pár drobných.
– Dětský účet se vyplatí, pokud jste správcem jeho financí, které mu chodí na účet. Jsou to peníze patřící výhradně dítěti, jsou na jeho jméno a jemu určeny. Někteří rodiče využívají dětský účet, když jsou na ně uvaleny exekuce, aby nepřišly o svoje peníze. Z právního hlediska nesmí exekutor sáhnout dítěti na peníze až do jeho dospělosti. Spousta bank neposkytuje vyřizování různých transakcí z dětského účtu tak jako z klasického.

– Asi nejlepší alternativou je vkladní knížka na jméno dítěte.
Příklady dětských účtů a vkladních knížek:
Česká spořitelnanabízí základní účet od narození s debetní kartou od 8 let, účet bez běžných poplatků, ale poplatky za služby mimo základní balíček. Vkladní knížka od narození, vyšší úroková sazba, banka připisuje různé bonusy, omezené a problematické výběry do 18 let věku dítěte.

kalkulačka

ČSOBúčet od narození s debetní kartou od 8 let, 4 výběry z bankomatů této banky měsíčně, internetové a mobilní bankovnictví, příchozí platby, nevýhodou je, že nelze provádět odchozí platby, pouze hotovostní transakce.
Komerční bankadětské konto od narození s debetní kartou od 8 let věku dítěte, možnost vlastního výběru obrázku karty, internetové a mobilní bankovnictví, 2 výběry z bankomatu měsíčně zdarma v rámci bankomatů KB, 1 výběr hotovosti na pokladně v měsíci, nevýhody nelze provádět odchozí platby pouze hotovostní transakce.