Jít tak trochu mimo rytmus tónu, který udává soudobá společnost, a sociální sítě od sebe odvrhnout, má v určitém směru výhodu, neboť je tento nástroj také sběračem informací, a to včetně vašich citlivých soukromých údajů.
Facebook byl vyvíjen před mnoha lety nadšeným týmem programátorů a sloužil především jako zdroj zábavy. Jak se postupem času jeho síť rozrůstala, přinášela jeho tvůrcům i jiným entitám zisk a začala se měnit ze zábavného pozdvižení na výhodný business. Dnes je tato sociální síť doslova zahlcena reklamou, která výkonný business podporuje, a reklama je především cílena na každého klienta individuálně. Aby byla úspěšná, musí o vás vědět určité informace. Jistou zajímavou zkušenost má za sebou jeden nejmenovaný student z Rakouska o odeslání informací, které Facebook nashromáždil právě v souvislosti s jeho osobním profilem. Výsledek byl doslova šokující. Téměř půl druhého tisíce stran v PDF.
Facebook si pamatuje leccos, na to pamatujte i vy!
Pamatujte na to, že shromažďuje všechny vaše události, konverzace a zprávy, a pracuje i s těmi, které jste již vymazali. Zaznamenává i veškeré časy online připojení a místa, odkud jste se připojili (IP adresy). Zaznamenáno je i zařízení, kam jste se přihlásili.
Tato služba je zkrátka sběrnou informací a musíte si uvědomit, že v podstatě nevíte, kdo k nim má přístup v současné době, a kdo k nim bude mít přístup v budoucnu. Existují sice zákony na ochranu osobních údajů, ale legislativa se může v průběhu času měnit a zákon je jedna věc a realita druhá.
Propracovaný software vás může pohodlně zařadit do kategorií podle toho, v jakém domě či bytě bydlíte, zda jste rozvedený, nebo svobodný, či ženatý, jak jsou na tom vaše finance, vaši partneři, rodina, děti, jak daleko cestujete do zaměstnání, jaká je tržní hodnota domu, kde bydlíte atd. Většina informací je Facebooku poskytnuta samotnými uživateli (částečně i v jejich naivitě) a část informací si program může odvodit z různých zdrojů. Jako sběrné místo třeba může posloužit mobilní telefon a všechny aplikace, které v něm používáte.
Stačí jen trochu zapřemýšlet a sami zjistíte, co všechno je možné se o vás dozvědět. Lidé si dnes také často neuvědomují, že jakákoli data, která se o jejich soukromí ocitnou kdekoli na Internetu, mohou být na mnoha různých místech dlouhodobě archivována buď na archivních médiích, nebo na virtuálních diskových polích, a to po dobu několika desítek až stovek let. Bez ohledu na to, zda je po zveřejnění vzápětí rychle smažete. Tato data vás s největší pravděpodobností také přežijí.