Kolik zaplatíte za výměnu řidičáku?

Každý řidič je povinen sám sledovat konec platnosti svého řidičského oprávnění. Řidičské průkazy se vydávají s platností na deset let u osobních automobilů a motocyklů, řidičům náklaďáků, kamionů a autobusů pouze na 5 let.
řidičský průkaz
Jestliže končí termín platnosti a zjistíte to v předstihu, nebude Vás to stát ani korunu. Musíte však požádat o vydání nového oprávnění alespoň dvacet dnů před koncem platnosti. Nesmíte ale požádat o nový řidičský průkaz dříve, než 3 měsíce před tímto datem. V případech, kdy končí platnost průkazu již za několik dnů, je možné požádat o vydání nového průkazu, ale musíte uhradit správní poplatek 500 Kč.
U propadlého řidičského oprávnění se vystavujete postihu. Jednak zaplatíte poplatek 50 Kč, a pak po Vás budou úředníci pravděpodobně vyžadovat zaplatit pokutu, která může překročit i několik tisíc korun.
růžový doklad

Jak se nyní nově žádá o výměnu řidičského oprávnění?

Bohužel je nutné dostavit se k výměně průkazu osobně, případně Vás může zastoupit osoba s ověřenou plnou mocí. (Plnou moc s podpisem ověříte na kterékoliv poště). Do konce června roku 2018 musíte žádost podávat v místě trvalého pobytu, tedy na úřadě, který tuto činnost vykonává v příslušném okrese. Od července 2018 již budete moci žádost podat kdekoliv, na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Tehdy už nemusíte nosit fotografii, úředníci si Vás vyfotí na místě. Dále budete potřebovat platný občanský průkaz, případně pas, a starý řidičský průkaz.
stříbrné auto

Je možné řídit s propadlým řidičákem?

To možné není. A jestliže máte řidičák propadlý, není možné vystavit ani žádný náhradní doklad. Musíte tedy počkat, než budete mít k dispozici průkaz nový, což může trvat i 30 dnů. Proto si ve vlastním zájmu hlídejte platnost průkazu. Někam si ji poznamenejte. Prošvihnout nesmíte ani očkování proti tetanu, což Vás může ohrozit na životě, u propadlého řidičského průkazu si naštěstí jen pár dnů nezajezdíte.