Základem je optimální pH vody


Správná hodnota pH je v péči o bazénovou vodu jedním z nejzákladnějších ukazatelů. A co to vlastně znamená pH vody? Je to hodnota, která nám udává zásaditost, nebo kyselost prostředí. Hodnoty pohybující se nad 7,4 udávají vyšší zásaditost, naopak hodnoty pod 7,0 vyšší kyselost vody. https://www.shesha.cz/zakladem-je-optimalni-ph-vody A protože by mělo být našim cílem udržovat bazénovou vodu čistou a zdravotně nezávadnou, tak bychom se měli orientovat čísly 7,0 – 7,4. Toto rozmezí hodnot udává optimální pH bazénové vody a mimo jiné také napomáhá správné funkci bazénových přípravků. Při drobném vychýlení pH hodnot od standardu se můžeme potýkat s neúčinností bazénových přípravků, nebo nepříjemným zápachem chlóru, popřípadě se nám může na hladině vytvořit povlak (sliz), který způsobuje nepříjemné dráždění sliznic a pokožky vlivem vázaného chlóru.
plavání pod vodou


Hodnota pH vyšší než 7,4


Způsobuje horší účinnost dezinfekčních prostředků a ucpávání filtrů. Výskyt mléčného zákalu, z důvodu vysrážení vápníku a také zmiňovaný zápach po chlóru, podráždění sliznic, nebo pokožky. Při vysokých hodnotách pH (okolo 8,5) dochází ke ztrátě přirozeného kyselého pláště.
kapka modré vody

970x250-erotickepradlo4-1429533360.jpg


Hodnoty pH nižší než 7,0


Dochází ke korozi kovových materiálů, včetně nerezové oceli. Dále blednutí barev plastových částí bazénu. Při nízkém pH se tvoří sloučeniny chlóru a dusíku, které také způsobují dráždění sliznic a pokožky.


Hodnotu pH kontrolujeme minimálně dvakrát týdně v závislosti na počasí můžeme tyto intervaly zkracovat nebo prodlužovat. V letních měsících při vysokých teplotách je vhodné provádět kontrolu jedenkrát týdně a jestliže zpozorujeme i drobné odchylky od standardu, je nutné pH upravit. A jak poznáme, že má naše voda optimální pH? Můžeme využít tzv. pH testery, kdy do vzorku bazénové vody přidáme testovací tabletku, nebo určitý roztok a podle našeho výsledného zabarvení výsledek porovnáváme s barevnou stupnicí.

Základem je optimální pH vody
Ohodnoťte příspěvek
970x310pulz1.jpg