Králíkárny se pomalu začínají vracet na český venkov. Jak začít s chovem?

Před několika lety stály králíkárny téměř u každé chalupy a nikdo se nad tímto faktem ani nezastavil, ale postupně jich stále ubývalo. Dnes se však kvůli stále zvyšující ceně jejich masa vracejí zpět, stejně jako kurníky pro slepice.
králík v králíkárně
Mazlíčci na hraní nebo pro užitek?
V našich poměrech se tito chlupáči chovali společně s dobytkem a živili se tím, co vypadlo ze žlabů nebo jeslí. Teprve ke konci 19. století začali lidé separovat tyto tvory od ostatních zvířat a začali je chovat ve vlastním příbytku. Nebylo to však pro maso a kůži, ale pro vlastní potěšení a zábavu dětí.

Postupem času se z králíka stalo zvíře chované pro užitek, a to pro maso a kůži. Dalo by se tedy říct, že tento tvor vždy balancoval na hraně: kdy u jednoho zvítězí roztomilost, u jiného vidina kusu žvance na talíři. Ovšem pro kůži ho ale už nemá cenu pěstovat – nevyplatí se to. Za jednu kůži dostaneme něco okolo 20 korun, a to ještě pokud budeme mít štěstí.
babka u králíkárny

Jsou velmi inteligentní tvorové, kteří dokážou velmi dobře snášet život v bytě, současně však dokážou nadělat velkou paseku na zařízení. Dokážou být však velmi čistotní, dokážete je naučit chodit i na kočičí záchod. Postačí koupit balení granulí a postará e o něj i malý školák. Pokud ale chcete začít chovat králíky ve velkém, bude to chtít daleko více času a starostí.

Opatrně s krmením
Jedná se o býložravce a tak byste tomu měli přizpůsobit i jejich jídelníček. Jeho základem by mělo být kvalitní seno. A od jara do podzimu dostatek čerstvé trávy, ale s tou buďte velmi opatrní. Nesmí být mokrá nebo zapařená. Mělo by se jim dávat jen tolik, kolik sežerou, aby si ji nezašlapali do podestýlky a nekontaminovali jí vlastním trusem.

Těmto drobným savcům hrozí nejčastěji kokcidióza. Jedná se o parazitární onemocnění, které doslova likviduje jejich skupinky po celém světě. Očkování proti tomuto onemocnění neexistuje, ovšem můžete celoročně podávat králíkům krmení s kokcidiostatiky, které jsou nejlepší prevencí.