Aby vás svícení nezruinovalo

Čím více dodavatelé elektrické energie tlačí, co se týče ceny na své spotřebitele, tím je větší poptávka po úsporných světelných zdrojích. Pokud doma máte ještě několik krabic s klasickými vláknovými žárovkami, ihned je vyhoďte. Už je nebudete k ničemu potřebovat. Jedná se totiž o energeticky náročné světelné zdroje, se kterými se pomalu více vyplatí topit než svítit. Určitě tento typ žárovek vyšroubujte odevšad, kde je máte nainstalované, a nahraďte je mnohem úspornějšími typy v podobě LED žárovek .
žárovka na těle

Nevytváří teplo

Technologie spořivých LED žárovek je na daleko vyšší úrovni, než je u standardních vláknových typů. Zatímco vláknové žárovky pracují na principu rozžhaveného vlákna, což je nejen neefektivní, co se týče spotřeby, ale rovněž se tím snižuje i životnost žárovky. Jednoduše řečeno, vysoká teplota v jejím nitru ji pomalu ale jistě ničí. Takováto žárovka může fungovat zhruba dva tisíce hodin, spíše méně. Žárovky používající LED technologii jsou na tom daleko lépe. Jejich životnost se odhaduje na dvacet a třicet tisíc hodin, což je více než desetinásobek. Důvod je jednoduchý – takřka negenerují žádné teplo, díky čemuž se také jen tak nezničí. I proto je snadné je po delším svícení vyšroubovat bez nutnosti brát si ochranné rukavice.
guma, tužky a žárovka

Dražší, ale vyplatí se

Asi tím největším důvodem, proč se stále v mnoha domácnostech a na pracovištích používají dnes již zastaralé vláknové žárovky, je jejich nízká cena. Sice se už nedají koupit, ale mnoho lidí si je před stažením z prodeje nakoupilo do zásoby. LED žárovky jsou pravda mnohem dražší, ale jejich úsporné vlastnosti jsou nesporné. I když dáte za jednu spořivou žárovku i 200,-Kč, pořád se vám z dlouhodobého hlediska její koupě vyplatí. Navíc se jedná o světelný zdroj, který vydrží bezproblémově fungovat i několik let. Je tedy nesmysl se spoléhat na klasiku, která dnes ani není na pultech obchodů. Ať se na to podíváte z jakéhokoliv úhlu, používat LED žárovky se prostě vyplatí.