Letí sršeň – zachraň se, kdo můžeš

Sedíte si, v létě, poklidně na zahradě, pomalu se stmívá a najednou se ozve hlasité bzučení.Přítomnost včely už je málo pravděpodobná. Že by to byla vosa?
Ne, je to sršeň.V tu chvíli se lidé rozdělí na tři skupiny.
1. Jedna okamžitě prchá –myslí si, že jen útěkem se zachrání, před jistou smrtí.
2. Druhá vezme do ruky sprej nebo srolované noviny– snaží se, s nasazením vlastního života, zachránit zbytek rodiny.
3. Třetí klidně sedí dál – počká, až si ho sršeň okoukne.
Bohužel, v té třetí skupině, je nás nejméně. Málokdo totiž ví, že je to tvor, celkem neškodný. Má žihadlo, ale to používá opravdu jen výjimečně.

Když se budete chovat podle několika zásad, rozhodně nemusíte sršeň hned zabíjet.
a) Klidně dál sedět – možná na Vás i přistane. Ale to jen z toho důvodu, aby zjistila, že jste pro ni přeci jen velkým soustem a nechá Vás na pokoji.
b) Nemávat rukama – vezme to jako hozenou rukavici a zaútočí.


Stačí vydržet jednu sezónu

Jiný problém nastane, pokud se sršeň usídlí v blízkosti Vašeho domu.
· Jestliže si vytvořila obydlí tam, kde Vám ani moc nepřekáží, je lépe nechat ji být. Její služby určitě oceníte. Jedno hnízdo dokáže vychytat, za den, až kilogram much, vos a jiného obtížného hmyzu. Je dobré se snažit, vydržet to s ní, až do podzimu. Tehdy celý roj umírá a přežívá jen královna, která se v září odstěhuje pryč. S velkou pravděpodobností už příští rok nepřiletí. Bude hledat loviště někde jinde. Pokud se k hnízdu nepřiblížíte o více než dva metry, můžete spolu klidně fungovat.

· Jestliže je pro Vás její přítomnost nebezpečná, je asi lépe zavolat hasiče. Ti situaci vyhodnotí a pokud uznají, že v právu jste Vy, zakročí. Jestliže se jim zdá zásah zbytečný, máte ještě možnost zavolat deratizátora. Ten, za dva tisíce korun, hnízdo zruší. Určitě je ale dobré si, toto brutální řešení, dobře rozmyslit.