Ručitel

Žádost o úvěr. V životě každého z nás je to jeden ze zlomových okamžiků. Většinou si úvěr pořizujeme na několik let, až desítky let, takže si v tomto rozhodování musíte být opravdu jisti, protože to břemeno si poneseme s sebou řadu let. Hypotéční úvěry jsou v současné době velice rozšířené, tak je dobré být seznámen s tím, co nás může potkat a předem se na to připravit.
Zástava nemovitosti
Všem je jasné, že je s tím spojená náročná administrace a mnoho dalšího. Každý úvěr má však své požadavky, které je třeba splnit, jinak prostě nejede vlak. Samozřejmostí je plnoletost nebo třeba trvalé bydliště na našem území, ale to je všem jasné, takže to nebude předmětem tohoto článku. Dnes si totiž povíme něco o ručiteli. U hypotéčního úvěru je tedy více než pravděpodobné, že budeme potřebovat někoho, kdo zaručí, že budeme splácet. Takže pokud budete žádat o úvěr, tak na to předem myslete, abyste nenarazili. Popřemýšlejte o tom ještě dřív, než půjdete o daný úvěr žádat.
Hlavní úlohou ručitele je totiž ručit nemovitostí za to, že dlužník bude splácet. Instituce, která vám finanční prostředky půjčí se tak jistí, že dostane své prostředky zpět. Mnohdy se totiž jedná o opravdu vysoké úvěry a to riziko nesplácení tu je vždy. Pokud by k této nepříjemné situaci došlo, tak má daná instituce nárok na nemovitost, kterou je ručeno.
Klíče od domu
Je jasné, že ručitel musí být plnoletý a také by měl mít vlastnické právo k nemovitosti, která je předměte ručení. Ručitelem může být například někdo z rodiny, kamarád nebo známý. I ten by si však měl dát pozor, komu bude ručit, protože tak dává do zástavy svůj majetek a i pro něj je to riziko, protože o něj může kdykoliv přijít. A vzniknou mu tak velice nepříjemné komplikace. Na nemovitost, kterou se ručí, je uvaleno zástavní právo. Musí být řádně pojištěna, aby neztrácela na své hodnotě.