Skutečně cyklická ketogenní dieta funguje?

Touha žen po krásné postavě je stará jako lidstvo samo. A v současné době je za krásnou postavu považována na nejštíhlejší. Dříve se ženy snažily dosáhnout „vosího pasu“ korzety, dnes jsou „v módě“ nejrůznější dietní programy.

Jedním z nich je i cyklická ketogenní dieta https://www.prodietix.cz. Jedná se o typ diety, kdy se zvýší podíl proteinů v denní dávce potravy. Toto má zrychlit a zefektivnit proces spalování tuků a tedy i snížit hmotnost. Je ale skutečně tak účinná?
košík s ovocem a hrozny
Pravdou je, že tvůrci mají účinky podložené studiemi. Zdá se tedy, že jsme narazili na skutečně věrohodný a účinný způsob snížení hmotnosti. Ovšem když se podíváme blíže, zjistíme, že tak slavné to není.

Studie se týká pouze toho, že zvýšený podíl bílkovin skutečně zrychluje proces ketózy. Nikde však nezjistíme, o kolik přesně ji zrychluje. Proto se zdá, že efekt zde bude spíše zanedbatelný. Jedná se o typickou marketingovou taktiku.
zdravá dietní snídaně
Ovšem vezměme další jejich tvrzení: prý vám tato dieta umožní zhubnout bez ztráty svalové hmoty. Zní to dobře, že? Ale musíme si položit otázku: proč by se při jakékoliv dietě ztrácela svalová hmota? Při snížení příjmu potravy si tělo nejprve bere z tukových rezerv, a až potom se obrátí proti sobě a začne odbourávat svaly.

Jediný způsob, jak při dietě ztratit svalovou hmotu je, že to přeženeme a tělo už nemá z čeho jiného brát. Proto je tvrzení, že při této dietě neztratíte http://www.nuv.cz/eqf/dvd-s-europassem-se-neztratite-predstavi-i-eqf svaly, sice pravdivé, ale to platí prakticky o každé metodě hubnutí.

Proč tedy lidé mají dle jejich studií s tímto typem diety výsledky? Je to jednoduché – k hubnutí stačí, aby příjem energie byl dlouhodoběji nižší než výdej. To způsobí, že si tělo přestane ukládat zásoby na horší časy (nebude mít z čeho) a místo toho z těch zásob začne brát.

Proč tedy lidé nehubnou, když je to tak snadné? Protože pouze snížení příjmu potravy nestačí. Musí přijít ještě druhá část, kterou je zvýšení pohybu, například cvičením. Pouze kombinací těch dvou dosáhnete dobrých výsledků.

A na místě je ještě varování: správná strava a snížení příjmu potravy neznamená, že budete hladovět. To rozhodně není nic než volání vašeho těla o pomoc. Pokud ale namítnete, že se prakticky nehýbete (neboť v práci celý den sedíte a doma jste příliš unavení), a proto je vaše spotřeba energie malá, je nutné uvědomit si jedno: potrava nám nepřináší jen energii, ale také vitaminy a jiné důležité živiny, které naše tělo v určitém množství potřebuje, aby mohlo správně fungovat. Proto by strava měla být dostatečná na to, aby dala tělu vše, co potřebuje, a to v dostatečném množství. A to rozhodně jednostranně zaměřená dieta, jako je například právě ketogenní, nedá.

Proto všechny, kdo chtějí hubnout, prosím: hubněte, ale s rozumem. Jen tak se dopracujete k dobrým výsledkům bez toho, že byste si zničili tělo.