Tati, studuj taky!

Pokud už jste ze školy nějaký ten pátek, ale stále vás provází touha po vědění, můžete využít jedné z možností, které nabízí univerzity a vysoké školy. Záleží už pak jen na vás, zda se chcete vzdělávat za cílem získání vyšší kvalifikace, a tedy rozvoje profesního, nebo zda vám jde o osobní rozvoj a efektivní využití vašeho volného času.

Univerzita třetího věku
– Je určena pro osoby 50+
– Jde o studium v rámci osobního rozvoje, zájem o určitá témata
– Bez nároku na titul
– Vhodným prostředkem k socializaci seniorů, kteří se tak mají možnost stýkat se svými vrstevníky i s mladšími generacemi
– Podporuje fyzickou a psychickou svěžest u starších lidí

Univerzita třetího věku je oblíbeným způsobem, jak mohou senioři trávit svůj volný čas. Zároveň je to jakási společenská událost, během které se setkají se svými vrstevníky i o několik generací mladšími lidmi. Mají tak možnost jednak získávat nové informace, ale také navazovat nová přátelství a udržet se tak psychicky fit.

Celoživotní vzdělávání
– Je určeno pro kohokoliv, kdo se chce vzdělávat
– Jde o akreditované vysokoškolské kurzy
– Přihlásit se mohou jak studenti, tak širší veřejnost
– Studium je podmíněno poplatky
– Jedná se o „doplňkové“ studium, neodpovídá celému VŠ studiu

Celoživotní vzdělávání je určeno těm, kteří mají zájem si rozšířit vlastní pole působnosti nebo jsou nuceni si vzdělání doplnit. Je vhodné také pro ty, kteří chtějí prohloubit svoje znalosti a vědomosti a získat zároveň akreditovaný doklad o absolvování studia.

Na rozdíl od Univerzity třetího věku je Celoživotní vzdělávání programem, ve kterém se můžete vzdělávat v konkrétním oboru, ze kterého skládáte také zkoušky. Nejvíce využívané jsou pedagogické a sociální obory, v nich totiž často dochází ke změnám požadavků na pracovníky. Pokud vás ale zajímá jiný obor, určitě se nebojte po něm poohlédnout.