Vlastní autodílna aneb co o ní říká zákon?

Vůbec nezáleží, zda se opravě automobilů rádi věnujete jen ve volných chvílích nebo se této aktivitě věnujete naplno v rámci svého zaměstnání. Mít vlastní autoservis je jistě sen každého muže, který tráví pod kapotou automobilů každou volnou chvíli. Pokud tedy také na svém automobilu neustále něco vylepšujete, opravujete či seřizujete, je možná ta pravá chvíle udělat z koníčka prosperující živnost. Pojďme se ale teď podívat, co o takové domácí autodílně říká zákon. Jakým podmínkám musíte vyhovět a které vybavení je zapotřebí si pořídit, aby vás práce bavila a naplňovala.

Servis podvozku

Domácí autodílna v rukou zákona

Vůbec nezáleží, zda se chcete opravě automobilů věnovat jen ve volných chvílích nebo si z tohoto koníčka vytvořit plnohodnotnou živnost. V obou případech je zapotřebí splnit zákonem stanovené podmínky. Ty se samozřejmě netýkají pouze osoby, která bude tuto činnost provozovat, ale i prostor, ve kterých bude autodílna sídlit.

Prostory autodílny by měly být již v minulosti za tímto či podobným účelem zkolaudovány dle platného stavebního zákon. Je zapotřebí aby splňovaly předepsané stavební, bezpečnostní a hygienické normy. Provozovna musí být odpovídajícím způsobem označena a v neposlední řadě musí být zvolena odpovídající osoba. Prostory pro provozovnu by měly být v dostatečné vzdálenosti od obytných či komerčních prostor. Případný hluk či zápach by mohl být trnem v oku pro řadu lidí.

Vybavení pro servis

Vybavení

Vybavení autoservisu již zákon nijak neupravuje, je tedy jen na vašich preferencích a finančních možnostech. Zkušení automechanici jistě nepotřebují představovat základní vybavení, které je k servisu automobilů zapotřebí. Patří sem kompresory, hydraulické zvedáky, plnička kapalin, náhradní díly, ruční nářadí, olejové hospodářství nebo třeba kotoučová fréza. Mějte na paměti, že správné vybavení může výrazně ušetřit práci a zkvalitnit nabízené služby.