Výzkum implantátů, co navrátí zrak či sluch

V posledních letech už je naše medicína na takové úrovni, že dokáže vymyslet až neuvěřitelné věci. Nyní se přišlo s tím, že existují implantáty, které navrátí zrak nebo sluch. Nejznámějším ušním implantátem je implantát kochleární. Rozdíl mezi implantátem a naslouchadlem je značný. Zatímco naslouchadlo zvuk zesiluje, implantát stimuluje sluchový nerv. Pomocí mikrofonu zaznamenává zvuky, které se šíří z prostředí. Používá se především pro děti.

zrak

Sluch sice nenavrátí dokonale, ale někteří lidé si na něj dokáží zvyknout až do takové míry, že s implantátem dokáží i telefonovat. U nás jen za rok 2008 bylo provedeno okolo padesáti implantací. Je velmi důležité, aby se pacient naučil s implantátem patřičně pracovat a využívat jej. Někteří lidé jej mají v obou uších a díky tomu mohou zlepšit schopnost směru zvuku a odlišit různé druhy zvuku. Tak jako u všeho existují faktory, které dokážou ovlivnit přínosy implantátů. Jedná se například o stav hlemýždě, jak moc závažná je ztráta sluchu, jiná onemocnění apod. Co se týká zraku, existují umělé čočky, které jsou schopny zaostřit na různé vzdálenosti.

U nás první operace proběhla už před pěti lety. Jako mikročip byly vytvořeny chytré čočky, které jsou určeny hlavně diabetikům pro změření hladiny cukru. Časem by je ale mohli využívat i ti, kteří trpí vetchozrakostí. Dokonce se již do zdravotnictví dostává i bionické oko. Bere se jako první krok k léčbě slepoty. V popředí vždy byly implantáty navracející sluch, ale dnes už se svého úspěchu dočkaly i implantáty oční. Můžete se dokonce setkat i s implantáty sítnice. Podmínkou pro její využití je zachování funkce zrakového nervu. Reagují dokonce i na denní světlo. Zákrok implantování se pohybuje od 20 tisíc nahoru. Průběh operace je ale velmi rychlý a hladký a vidět začnete prakticky ihned.

tep

Kromě implantátů navracející sluch a zrak existují také i jiné implantáty, které v dnešní době napomáhají drtivé většině populace. Nechme se tedy překvapit, s čím vědci a medicína přijdou dále.