ČEZ přichází s osmiprocentním zvýšením cen

Energetická společnost ČEZ se letos rozhodla již pro druhé zvýšení ceny elektřiny. První přišlo již v červnu tohoto roku. Od Nového roku se klientům bez zafixované ceny lehce zvedne účet. Nebude se ale jednat o nic razantního. Jde jen o osm procent, které pro většinu zákazníků budou znamenat zhruba čtyřicet korun.
továrna za soumraku

Druhé zvýšení v roce

Důvodem pro zdražení byla současná situace na velkoobchodních burzách. Jaký počet klientů to zasáhne není jasné, ale bez fixace je momentálně asi 60 procent zákazníků. Podle prohlášení mluvčího společnosti ostatní firmy poskytující elektrickou energii čekají na úpravu ceníku právě na chvíli, kdy s tím přijde ČEZ.
elektrárna v noci

V červnu 2018 došlo ke zvýšení v průměru o čtyři procenta. I v tomto případě byly důvodem pro zvýšení rostoucí velkoobchodní ceny. Když se podíváme na ostatní dodavatele energií, tak zjistíme, že během roku přišly prakticky všichni se stejnou změnou ceníku. A vždy se jednalo o nezafixované produkty.

Zisky nahoru i dolů

Tato společnost se během roku 2018 pohybovala v účetnictví skutečně nahoru i dolů. Jejich čistý zisk za první tři čtvrtletí klesl meziročně o 45 procent. Tržby byly 129,3 miliardy korun, což bylo podle jejich nové účetní metodiky sice o čtyři procenta více, ale podle předchozí metodiky naopak o dvanáct procent méně.

Podle analytika výroba energie pomocí klasických zdrojů klesla a výroba prostřednictvím jaderných elektráren naopak stoupla. Větrné, fotovoltaické a malé vodní elektrárny si v uplynulém roce nevedly nejlépe, a to zejména z důvodu špatných povětrnostních podmínek v Rumunsku. Tržby tak klesly o osm procent.
kouř z komína

Čistý zisk společnosti v současnosti nevypadá dobře, ale výhledově na tom dobře jsou. Jak je to možné? Zejména díky akciím na burze. Výhledově se celoroční čistý zisk skupiny ČEZ bude pravděpodobně pohybovat mezi 13 a 14 miliardami korun, což je více než skvělé.