Jak si hlídat své finance?

Internetové bankovnictví
Pokud využíváte služeb běžného účtu, určitě oceníte možnost si kontrolovat svoje výdaje v internetovém nebo mobilním bankovnictví. Přístup do těchto bankovnictví je velice jednoduchý. Zvolíte si nějaké přihlašovací údaje (jméno, heslo) a již máte po přihlášení aktuální přístup ke kontrole vašich financí. Je možné si i aktuální období exportovat do počítače, čímž získáte ještě ucelenější přehled. Zde si tedy jednoduše po každém nákupu (nebo jak potřebujete) můžete zkontrolovat, jak si na tom stojíte a případně i to, co vás ještě čeká za pravidelné výdaje (v tomto případě si doporučuji na trvalé platby nastavit trvalé příkazy). Máte zde tedy kompletní kontrolu. V mobilním bankovnictví je to ještě lehčí, jednoduše se přihlásíte přes svůj mobilní telefon.
vydělané peníze
Peněžní deník
Existuje varianta, kdy si budete vést vlastní peněžní záznamy. Není na tom nic složitého. Pokud patříte k lidem, kteří si s moderní technologií nerozumí, tak stačí obyčejný velký linkovaný sešit. Stránky si rozdělíte na sloupečky (datum, částka, výdaj, příjem, obchodník). Následně si již každou vaši platbu budete zapisovat do těchto řádek a sloupečků. Můžete si i jednoduše barevně rozdělit příjmy a výdaje (výdaje většinou bývají červenou barvou, příjmy můžete mít klasicky modrou). No a pokud patříte k příznivcům moderní technologie, tak si vytvoříte tabulku v nějakém textovém editoru a postupujete stejným způsobem. Na konci měsíce si vždy spočítejte, co jste utratili a co přijali. Kontrolní součty si můžete dělat i během měsíce (například po 10 dne).
barevné bankovky
Vlastní paměť
Můžete využít i tento způsob. Osobně si myslím, že je to nejhorší způsob, protože nebudete mít přehled nikde černé na bílém. Člověk na hodně věcí zapomíná, protože za den řeší mnoho různých věcí a problémů, které mozek dostatečně zaměstnají. Dost dobře se také může stát, že na některé utracené peníze záměrně zapomenete. Můžete si také říci, že přece o nic nejde, když je to nějaká malá částka. Nicméně na konci měsíce se potom můžete divit, že vám vůbec nic nezůstalo. Velké platby si totiž mnohem lépe zapamatujete.